Tarpininkavimo kaina - kas ir kiek moka NT brokeriui?
NT brokeris – profesija, Lietuvoje nepaliekanti abejingų žmonių. Vieni, dažniausiai turėję teigiamos patirties perkant ar parduodant nekilnojamąjį turtą tarpininkaujant brokeriui, rekomenduoja šį darbą patikėti specialistams ir patiems net nepradėti veltis į klientų paieškos proceso subtilybes. Kiti, kuriems teko nusivilti brokerio darbu patiems ar apie neigiamą patirtį girdėjo iš pažįstamų ar artimųjų, tvirtina, kad nekilnojamojo turto brokeris yra niekinga specialybė ir visi tuo užsiimantys turi vieną tikslą – pasinaudoti naiviais nekilnojamojo turto savininkais ir išvilioti iš jų kuo daugiau pinigų. Sklando daug įvairiausių mitų apie brokerio darbą. Vienas iš jų – brokerio atlygis. Tad panagrinėkime, kas ir kiek moka nekilnojamojo turto brokeriui.
Brokerio atlygis
Dažniausiai NT brokerio paslaugų žmonės ieško norėdami parduoti savo nekilnojamąjį turtą. Bendradarbiauti su brokeriu savininkai ryžtasi dėl įvairiausių priežasčių:
• neturi tam laiko,
• nepasitiki savo jėgomis,
• tiki, kad specialistas parduos pelningiau,
• nenori sau užsikrauti pardavimo rūpesčių,
• gyvena toli nuo parduodamo nekilnojamojo turto,
• taip rekomendavo draugai ar pažįstami,
• mano, kad kiekvienas turi dirbti darbą, kurį išmano geriausiai.
NT brokeriai, dirbantys NT tarpininkavimo agentūrose ar savarankiškai, mėnesinio atlyginimo negauna. Jų uždarbis yra tik komisinis atlygis, tiesiogiai priklausantis nuo parduodamo objekto. NT brokeris paprastai atlygį už atliktą darbą gauna tik po notarinės pirkimo-pardavimo sutarties pasirašymo, t.y. jis paslaugas teikia nemokamai ir sava rizika, nes parduodamo turto savininkas turi teisę bet kada persigalvoti ir nutraukti tarpininkavimo sutartį. Tokiu atveju, brokerio atliktas darbas lieka neatlygintas ir visos objekto reklamai patirtos išlaidos gula ant brokerio pečių. Dažnai apsidraudimui ir bent reklaminių išlaidų kompensacijai yra imamas administracinis mokestis, kuris, sandoriui įvykus, yra išskaičiuojamas iš bendros komisinių sumos, o sutarčiai nutrūkus – lieka brokeriui. Jei parduodamas objektas nestandartinis ir reikalaujantis ypatingo pateikimo, tarpininkavimo sutartyje gali būti aptartas ir objekto reklamavimas savininko lėšomis.
Brokerio išlaidos
Kokias išlaidas patiria tarpininkavimo kompanijoje dirbantis brokeris? Jas galima skirstyti į tris dalis:
1. biuro mokesčiai, į kuriuos įeina biuro teikiamos paslaugos, tokios kaip spausdinimas, kompanijos organizuojami mokymai, mėnesinis mokestis už vietą biure ir pan. Čia galima priskirti ir dalį brokerio uždirbto komisinio mokesčio, kurią jis pagal sutartį privalo sumokėti biurui.
2. asmeninės, su veikla susijusios išlaidos, tokios kaip mobilaus telefono ir interneto paslaugos, kuras, mokymai ir kursai, skirti kompetencijai kelti, išlaidos savireklamai, kitos veiklai reikalingos priemonės.
3. parduodamo/nuomojamo objekto reklamos išlaidos: skelbimai, iškabos, stendai, reklama socialiniuose tinkluose, užsakomieji straipsniai ir pan.
Kas ir kiek moka brokeriui?
• Tarpininkavimas parduodant
Nekilnojamojo turto savininkai, nusprendę patikėti savo nekilnojamojo turto pardavimą brokeriui, jam perduoda ir visus su pardavimu susijusius rūpesčius: parduodamo objekto pateikimas, nuotraukos, skelbimai, pristatymai, bendravimas su susidomėjusiais asmenimis, apžiūros, atviri namai, derybos su pirkėjais, preliminarių, rezervacinių sutarčių ir kitų iki notaro reikalingų dokumentų ruošimas, sandorio forminimo notarų biure suderinimas, parduoto objekto ir raktų perdavimas ir dar daug kitų. Brokerio atlygis dažniausiai yra tam tikras procentas nuo turto pardavimo kainos, tad kuo didesnė objekto kaina, tuo didesnis brokerio atlygis, todėl brokeris yra suinteresuotas parduoti nekilnojamąjį turtą kuo brangiau. Tam tikrais atvejais brokeris už paslaugas gali paprašyti fiksuotos sumos, kuri nepriklausys nuo pardavimo kainos. Pasitaiko ir tokių atvejų, kai brokerio atlygis būna skirtumas tarp realios nekilnojamojo turto pardavimo ir savininko pageidaujamos kainos.
• Tarpininkavimas nuomojant
Nuomojant butą ar namą brokerio atlygis paprastai prilygsta vieno mėnesio mokesčiui už nuomą. Šiandien rinkoje turime gana iškreiptą situaciją, kai mokesčio reikalaujama iš nuomininkų, t.y. iš tų žmonių, kurie ieško buto ar namo nuomai. Tai yra nelogiška ir suprantama, kad toks mokestis kelia žmonių pasipiktinimą. Iš tikrųjų brokeris paslaugą suteikia nekilnojamojo turto savininkui – suranda jam nuomininkus, tad savininkas ir turėtų mokėti už jam suteiktą paslaugą. Tokią strategiją dažniausiai naudoja savo vertės nesugebantys iškomunikuoti brokeriai. Siūlydami savo nemokamas paslaugas savininkams jie sparčiai augina savo objektų krepšelį, o nuomininkai susidomėję nuomojamu būstu, yra priversti sumokėti ne tik už nuomą, bet ir už brokerio paslaugas. Tik klausimas kyla, kokia yra taip dirbančio brokerio atsakomybė? Jis nėra įsipareigojęs nei savininkui, nei nuomininkui. Ar kilus konfliktinei situacijai jis prisiims atsakomybę už būsto išnuomavimą netinkamam asmeniui?
Brokeriai, sudarantys tarpininkavimo sutartis su nuomojamo būsto savininkais, įsipareigoja atlikti nuomininkų paiešką ir atranką bei prisiima atsakomybę, jei, tarkim, nuomininkas nutraukia nuomos sutartį dar nepasibaigus sutartam nuomos laikui.
• Tarpininkavimas ieškant
Mūsų šalyje dar netvirtai yra prigijusi tradicija naujo būsto ieškoti tarpininkaujant nt brokeriui. Dažniausiai žmonės pasikliauja savo jėgomis ir naujo būsto paieškai aukoja daug savo laiko ir jėgų. O ir patys brokeriai nelabai džiaugiasi klientais, kurie prašo padėti surasti naujus namus. Kodėl? Nekilnojamojo turto paieška atima daug laiko: reikia nuolat stebėti rinką, pagal paieškos kriterijus peržiūrėti rinkoje jau esančius ir naujus pasirodančius objektus, aplankyti ne vieną objektą, kol randamas tinkamiausias klientui. Brokerių tokie klientai nedžiugina ir dėl atlygio. Žmonės, kurie kreipiasi į brokerį dėl nekilnojamojo turto paieškos, dažnu atveju net nesusimąsto, kad už paiešką brokeriui reiktų mokėti tarpininkavimo mokestį. Dažnai brokeris nepasirašo paieškos sutarties ir atlygio už atliktą darbą tikisi iš kito brokerio, kurio objektas sudomins jo pirkėjus. Tačiau tokiu būdu ženkliai susiaurėja paieškų laukas, nes brokeris tinkamo naujo būsto savo klientui ieškos tik tarp kitų brokerių siūlomų objektų, o privačių asmenų skelbimų net nenagrinės, nes tai finansiškai jam nenaudinga.
Jei yra pasirašoma paieškos sutartis, pagal kurią pirkėjas įsipareigoja brokeriui sumokėti už jo paslaugas tam tikrą procentą nuo perkamo būsto kainos ar sutartą fiksuotą sumą, brokeriui atsiveria 100 procentų rinkos ir turėdamas garantijas, kad gaus už savo darbą gaus atlygį, jis būsto paieškai skirs daug daugiau dėmesio ir laiko.
Pabaigos žodis
Taigi, nekilnojamojo turto brokeris negauna mėnesinio atlyginimo, kaip dirbantieji pagal darbo sutartį. Brokeris savo darbą atlieka avansu, užmokestį už darbą gauna tik darbą pilnai atlikus, visas su nekilnojamojo turto pardavimo procesu susijusias išlaidas paprastai prisiima sau. Jis yra visiškai priklausomas nuo savo klientų geranoriškumo ir supratimo.
Jei dar neturite nekilnojamojo turto brokerio, su kuriuo galėtumėte pasitarti, susisiekite su manimi - mielai tapsiu Jūsų asmenine nekilnojamojo turto brokere.
AGNĖ TAMULIONYTĖ
Tel. +37068316272
agne@geriausiaslaikas.lt
Komentarų nėra
Atsakykite
Naujausi įrašai
-
Nauji Registrų centro paslaugų įkainiai
2020-09-08 -
Ar geras sprendimas NT parduoti žiemą?
2019-11-10 -
Čia tai bent! Planuojama mažinti notarinius mokesčius!
2019-10-11 -
Kaip apsispręsti – remontuoti parduodamą būstą ar ne?
2019-10-02 -
Tarpininkavimo kaina - kas ir kiek moka NT brokeriui?
2019-07-23 -
Pagrindinės priežastys, kodėl reikia turėti savo namus
2019-05-04 -
NT brokeris - kodėl jo reikia parduodant NT?
2019-04-08